Dostępny w sprzedaży od 1 września 2014 r.

„Bilet zrównoważony" jest przeznaczony dla tych, którzy zrezygnują w pierwszej kolejności z przejazdu własnym samochodem na rzecz publicznego transportu zbiorowego. Ten rodzaj biletu jest dostępny tak jak obecne bilety okresowe wyłącznie na eKartę imienną. Jego zakup jest możliwy w punktach obsługiwanych przez KMR a więc MPS Plac Wolności oraz MPS Dworzec Autobusowy przy ulicy Budowlanych 6. Warunek dodatkowy zakupu biletu to dokonywanie rozliczeń podatkowych w rybnickim Urzędzie Skarbowym.

Cena biletu to 164 zł za bilet normalny oraz 82 zł za bilet ulgowy. W cenie tej wliczono 200 przejazdów w okresie sześciu miesięcy, w strefie "0" i "1". Warunki korzystania będą takie same jak przy obecnych biletach okresowych, a więc każdy przejazd będzie musiał być rejestrowany zaraz po wejściu do autobusu w czytniku eKarty. Po każdej rejestracji będzie o jeden przejazd do wykorzystania mniej. Od podróżnego i ilości przejazdów zależy jak szybko bilet straci ważność: czy po 200 przejazdach czy po 180 dniach od daty pierwszej rejestracji. Po tym okresie dopiero będzie też możliwy zakup kolejnego biletu zrównoważonego. Po okresie 180 dni przepadają również niewykorzystane przejazdy.

Wystarczy więc zabrać dowód rejestracyjny własnego lub będącego współwłasnością samochodu z wpisanym ważnym badaniem technicznym, własną eKartę imienną oraz w punkcie MPS podpisać oświadczenie o rozliczaniu się w rybnickim Urzędzie Skarbowym. Po oddaniu podpisanego oświadczenia i okazaniu dowodu rejestracyjnego kasjerka dokona wgrania biletu.

Wzór oświadczenia dostępny tutaj.

Podróżując na podstawie biletu zrównoważonego trzeba posiadać przy sobie dowód rejestracyjny własnego lub będącego współwłasnością samochodu z wpisanym ważnym badaniem technicznym, który trzeba okazać rewizorowi podczas kontroli ważności biletu.

Brak rejestracji przejazdu, nieokazanie rewizorowi lub brak przy sobie wymienionego dokumentu będzie uznane za podróż bez ważnego biletu co wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej.

Przewiń do góry